0

Новини ЖКГ

З 1-го січня 2011 року вводиться пеня за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги

17.12.2010р. прийнято Закон України «Про внесення зміни до статті 2 Закону України “Про тимчасову заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги”».

Згідно зазначених змін, з 1-го січня 2011 року припиняється дія Закону України “Про тимчасову заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги”.

Таким чином, за несвоєчасне внесення оплати за житлово-комунальні послуги будуть нараховані штрафні санкції у вигляді пені за кожен день прострочки платежу.

Нагадую, що 13 листопада 1996 року було прийнято Закон України “Про тимчасову заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги”, згідно ст. 1, якого, у зв’язку з невиконанням державою зобов’язань по виплаті заробітної плати, пенсій, стипендій, інших грошових виплат населенню тимчасово забороняється нараховувати по розрахунках з 1 жовтня 1996 року та стягувати з громадян України пеню за несвоєчасне внесення квартирної плати та за житлово-комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична енергія, теплова енергія, водовідведення, утримання і експлуатація житла та прибудинкових територій, сміттєзбирання, ліфтове господарство).

З 1-го січня 2011 року дія цього закону припинилась.

Згідно ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема із них сплата неустойки.

У відповідності до ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов’язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов’язання за кожен день прострочення виконання.

В свою чергу, пунктом 10 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що споживач зобов’язаний, у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню у встановлених законом чи договором розмірах.

Однак, на сьогодні, відсутній нормативний акт, який би встановлював розмір пені.

В ч.1 ст. 112 законопроекту Житлового Кодексу України зазначено: “У разі несвоєчасного внесення плати за житлово-комунальні послуги нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми заборгованості за кожен день прострочення».

Однак, до прийняття нового ЖК України, за прогнозами політологів, планується прийняття нормативного акту, яким буде встановлено пеню у розмірі 0,01% від суми заборгованості за кожен день прострочки платежу.

Таким чином, за прострочення оплати за житлово-комунальні послуги, з 1 січня 2011 року, споживачі зобов’язані сплачувати неустойку, незалежно від того, чи встановлена така відповідальність у договорі. Оскільки, в даному випадку, правовідносини регулюються на підставі договору, а також закону. Однак, до прийняття нормативного акту, яким би встановлювався чіткий розмір ставок пені, споживачі звільняються від такого зобов’язання. Слід нагадати, що в даному випадку, закон зворотної сили у часі немає.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Досягнуто ліміту часу. Будь ласка, введіть CAPTCHA ще раз.